Czemu stres ma negatywny wpwływ na pracowników.

Chodzenie na zwolnienia lekarskie przez choroby stanowi poważny problem zarówno dla przedsiębiorstw i firm, jak również naszego ZUSU. Podczas lekarskiego zwolnienia pracownik nie może wykonywać zawodowych obowiązków, ale należy mu się również za ten czas wynagrodzenie w odpowiednim wymiarze. Do pewnej ilości dni na zwolnieniu będzie je wypłacał właściciel firmy, a potem obowiązek ten przejmuje ZUS.

W zapobieganiu chorób pracowniczych bardzo przydatna jest prewencja, dlatego też w takie działania niejednokrotnie angażuje się również PIP. Jednym z obszarów, w jakich działania tego typu zostały rozpoczęte, jest zapobieganie i przeciwdziałanie niepożądanym skutkom zawodowego stresu pośród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W z związku z tym przygotowano liczne warsztaty i kursy związane z takimi zagadnieniami.

Pracodawcy w ramach tego projektu mogą skorzystać poza tym z licznych narzędzi, jakie pozwolą skontrolować wysokość ryzyka w prowadzonych przez nich firmach. Tym sposobem można będzie podjąć odpowiednie działania zapobiegające, a oprócz tego wdrożyć środki profilaktyczne chroniące przed występowaniem zawodowego stresu.

Jak widać po statystykach, czynnik ten to jeden z występujących najczęściej przyczyn pracowniczych chorób. Szacuje się, że około 60 procent wszystkich zwolnień jest efektem kłopotów z nieradzeniem sobie z nadmierną presją w miejscu pracy. Jedynie zaburzenia w układzie ruchu zgłaszane są częściej pośród problemów z wykonywaniem obowiązków zawodowych.

Za długo trwający stres może się bardzo negatywnie odbić na najrówniejszych płaszczyznach naszego życia, nie tylko w sferze osobistej, ale też zawodowej. Powoduje narastające problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, a w ogóle nie leczony stać się może przyczyną poważnych schorzeń. Zbyt długie narażanie na stresowe warunki może się nawet zakończyć ciężką nerwicą czy depresją.

Pracownicy w licznych przypadkach nie mają nawet świadomości, jak negatywne skutki może dla nich nieść życie w ciągłym stresie. Skutki tego typu sytuacji odbijają się także na codziennym działaniu firmy, ponieważ zmniejsza się motywacja i produktywność, a zwiększa ilość zwolnień chorobowych oraz wypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *