Czemu stres negatywnie wpływa na pracowników.

Chodzenie na zwolnienia lekarskie przez choroby stanowi poważny problem zarówno dla przedsiębiorstw i firm, jak i instytucji społecznych. Przebywając na zwolnieniu pracownik nie może wykonywać swoich obowiązków zawodowych, lecz też należy mu się za ten okres odpowiednie wynagrodzenie. Do pewnej liczby dni będzie je wypłacał firma, a następnie ten obowiązek przejmuje ZUS.

W zapobieganiu pracowniczym chorobom duże znaczenie ma prewencja, z tego też powodu w takie działania często się też angażuje PIP. Jednym z obszarów, w jakich zaczęto tego typu działania, jest przeciwdziałanie negatywnym niepożądanym skutkom zawodowego stresu pośród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W tym celu zostały przygotowane specjalistyczne kursy i warsztaty poświęcone tej tematyce.

Właściciele firm w ramach tego projektu będą mogli skorzystać dodatkowo z licznych narzędzi, pozwalających skontrolować zakres ryzyka w firmach, które do nich należą. Dzięki takiej analizie można będzie zainicjować skuteczne działania zapobiegające, a poza tym wdrożyć profilaktycznie środki chroniące przed występowaniem stresu związanego z pracą.

Jak widać po statystykach, czynnik ten jest jednym z bardzo często występujących przyczyn pracowniczych chorób. Szacuje się, że blisko 60 procent lekarskich zwolnień będzie skutkiem postępujących problemów z nieradzeniem sobie z dużą ilością presji w pracy. Jedynie zaburzenia w układzie ruchu częściej bywają zgłaszane pośród problemów z wykonywaniem obowiązków zawodowych.

Zbyt długo trwający stres negatywnie się odbija na najrówniejszych obszarach naszego życia, nie tylko w sferze osobistej, ale też zawodowej. Często powoduje rosnące problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, a pozostawiony bez leczenia stać się może przyczyną poważnych chorób. Narażenie przez dłuższy czas na stresowe warunki zakończyć się nawet może depresją albo nerwicą.

Pracownicy bardzo często nie wiedzą nawet, jak negatywne skutki będzie dla nich niosło życie w nieustannym stresie. Skutki takiej sytuacji będą się również odbijać na działaniu firmy, ponieważ zmniejsza się produktywność i zadowolenie, a rośnie ilość wypadków i zwolnień chorobowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *