Czy automatyzacja pracy ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie miesiące to naprawdę dobra sytuacja na rynkach pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia uzyskał najniższy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a spadki widoczne były aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

Na pewno sytuacja tego typu jest mocno widoczna w technologicznych branżach, tam już od paru lat pracownicy są świadomi tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Lecz identyczna sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz większej ilości branż, także w obszarach, w jakich jeszcze do niedawna warunki dyktowały firmy.

Tego typu sytuacja będzie bardzo korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz i dla gospodarki, jaką będzie napędzał odpowiedni wzrost wynagrodzeń. Oprócz tego coraz większe znaczenie mają różne dodatki, jakimi kusi się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi karnety do obiektów sportowych, opiekę zdrowotną czy ubezpieczeniowe pakiety dla pracowników i ich rodzin.

Co interesujące, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż w innych krajach, gdzie obserwuje się regularny wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że już w bieżącym roku ilość ludzi pozostających bez pracy może sięgnąć poziomu powyżej dwustu milionów. Głównym powodem tego typu problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew tezom wielu ludzi, postęp technologiczny i coraz większa automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na ilość bezrobotnych. Hasła tego typu często się słyszy od dwustu lat, a w dalszym ciągu pomimo pojawienia się dużej liczby maszyn i urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne powodują wymieranie pewnych profesji i powstawanie innych.

Liczba nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zajęcie muszą inwestować w swój rozwój i nie bać się zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *