Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatni okres czasu to polepszająca się sytuacja na rynkach pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. Pod koniec 2016 roku miało wartość 8,2 procenta, a spadki zanotowano aż w 14 województwach. Sytuacja taka dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą wystąpić pewne kłopoty z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

Na pewno taka sytuacja jest mocno widoczna w technologicznych branżach, w nich już od kilku lat ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak dość podobna sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz większej ilości branż, również w obszarach, w których jeszcze całkiem niedawno z pracą było bardzo różnie.

Sytuacja tego typu jest korzystna nie tylko dla osób szukających pracy, ale także dla całości gospodarki, którą pomoże napędzić wzrost wypłat. Poza tym coraz większe znaczenie mają różne benefity, jakimi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład sportowe karty, prywatną opiekę medyczną czy pakiety ubezpieczeniowe dla całej rodziny.

Co ciekawe, w naszym kraju trendy są całkowicie inne, niż w innych krajach, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost wysokości bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w bieżącym roku ogólna liczba osób bez stałej pracy osiągnąć nawet poziom blisko 200 milionów. Główną przyczyną takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew opiniom wielu osób, technologiczny rozwój i coraz większa automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na ilość bezrobotnych. Hasła tego typu usłyszeć już można od dwustu lat, a cały czas pomimo stosowania wielkiej liczby najróżniejszych urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane technologie mogą spowodować znikanie pewnych zawodów i tworzenie się zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z tego też powodu widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny we własny rozwój i nie obawiać się zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *