Wesprzyj swój rozwój zawodowy – kilka sugestii od headhuntera

Przekonaliśmy kluczowego coacha z uznanego i znanego vortalu pracy i kariery szukampracy.pl do przygotowania aktualnej analizy dot. poprawy swojego wizerunku w oczach pracodawców. Tu poznasz opinie naszego gościa.

Wszyscy wiemy, jak mniej więcej wygląda list motywacyjny oraz jak go nakreślić. W sieci mamy możliwość znaleźć mnóstwo już opracowanych wzorów takich listów, a także wytycznych oraz podpowiedzi mówiących o tym, w jaki sposób poprawnie je ułożyć, jakie dane w nich zawrzeć, jak przysposobić technikalia dokumentu i tym podobne. Niemniej czy dywagowałeś kiedykolwiek przez chwile nad pytaniem, czym tak właściwie jest omawiany dokument, jak się prezentuje i w jakim celu się go przedkłada?

List motywacyjny stanowi uzupełnienie biografii zawodowej, a zatem CV. Przyczyną przedłożenia pracodawcy listu motywacyjnego ma być zaprezentowanie własnej kandydatury, a więc własnych umiejętności, wykształcenia i bagażu zawodowego. Rzecz jasna w liście motywacyjnym nie deliberujemy o wszystkich możliwych awantażach. Wynotowujemy wyłącznie te kompetencje, które bądą użyteczne w pracy, o którą walczymy. Tak więc w liście motywacyjnym zawieramy wyłącznie najbardziej ważkie elementy, jako że to konkretnie one mogą przypaść do gustu niedoszłego pracodawcy podczas podejmowania decyzji o zatrudnieniu.

W liście motywacyjnym należy napisać, z jakich powodów jesteś zainteresowany danym stanowiskiem i wykazać, iż to konretnie Ty powinieneś je otrzymać. W dokumencie wypada wskazać, z jakiej przyczyny walczysz o tę konkretnie posadę w tym właśnie przedsiębiorstwie. List motywacyjny ma też dowodzić, że wiesz, czym trudni się spółka, w jakiej chcesz się zatrudnić. Pisząc list motywacyjny, warto również wskazać na swoje doświadczenie (o ile takowym dysponujemy), czyli byłe miejsca zatrudnienia, zrealizowane praktyki, kursy, dodatkowe zdolności i tak dalej.

Skoro już wiesz, co to jest list motywacyjny oraz jakiego rodzaju wiąże się z nim zamysł, dobrze jest rozważyć, jak wygląda list motywacyjny. List motywacyjny musi być napisany na komputerze, dzięki czemu będzie czytelny i przejrzysty. Nie powinien przekraczać kartki A4. Powinien być podzielony na wstęp, część właściwa oraz część końcowa. Tworząc list motywacyjny, należy pamiętać o oficjalnej formie, wyrażeniach konwenansowych oraz właściwej edycji listu (justowanie, usunięcie wierszy zawieszonych, zuniwersalizowanie czcionek itd.).

Co istotne, list motywacyjny jest kierowany do określonego odbiorcy. Tak więc zabiegając o stanowisko, nigdy nie kopiujemy „modelowego” dokumentu, ale zawsze tworzymy dedykowany list dla pracodawcy, dopasowany do miejsca pracy, o jakie zabiegamy.

Tekst napisany przez www oferty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *