Kiedy przychodzi pora na to, żeby się przekwalifikować.

Na pracowaniu większość osób spędza sporą część swojego życia, licznych przypadkach będzie to nawet więcej niż dziesięć na dzień. Z tego też powodu to, jak się tam czujemy odbija się w znacznym stopniu na pozostałych sprawach, wykorzystaniu wolnego czasu czy relacjach z najbliższymi. Zbyt duże napięcie i stres mogą bardzo negatywnie wpłynąć także na zdrowie danej osoby.
Jeżeli sytuacja staje się zbyt trudna, to być może najwyższa pora zastanowić się nad zmianami, niekiedy takie ryzyko trzeba wręcz podjąć. Po pierwsze trzeba wiedzieć, czy kłopoty sprawia szef, u którego ma się zatrudnienie, czy też co się w pracy robi. W pierwszym przypadku można powiedzieć o toksycznym pracodawcy, i to tak naprawdę u niego nie będą odpowiadały warunki na jakich się jest zatrudnionym, zakres obowiązków czy wysokość wypłat.
Jeżeli natomiast ktoś bez względu na warunki, w jakich pracuje nie daje rady cieszyć z tego, co ma robić, to wówczas do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W tego typu przypadkach przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, może zacząć brakować jakiejkolwiek motywacji do rozwijania się i planowania swojej zawodowej przyszłości.
Jeśli chodzi o pierwszą sytuację przeważnie wystarczy poszukać innej firmy, żeby sytuacja się poprawiła. Przypadek drugi wiąże się najczęściej z przekwalifikowaniem, które wcale nie oznacza, że zacząć trzeba będzie wszystko od samego początku, a zdobyte umiejętności stają się zbędne. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bywają bardzo pomocne w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawy części pracowników może budzić czas, jaki będzie potrzebny do kompleksowego zmienienia swojego zawodu. Tu nie ma ściśle określonych reguł, wiele zależało bowiem będzie od tego, jakie się ma plany na przyszłość. w bardziej specjalistycznych zawodach może być nawet potrzebne parę lat aby osiągnąć biegłość, ale w licznych przypadkach wystarczy kilka miesięcy.
Ważnym aspektem jest także to, kto może pomóc w ustaleniu swojej zawodowej przyszłości, czy samemu to zrobić, czy jednak skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Można się zastanowić nad rozmową z zawodowym doradcą, często także w urzędach pracy można otrzymać możliwość konsultacji zawodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *